نمایش نوار ابزار

سایر مساجد چوبی با سرستون‌های حجمی در بناب

سایر مساجد چوبی با سرستون‌های حجمی در بناب

مسجد حاجی رضا

این مسجد در کوچۀ تبریز در مجاورت دروازۀ تبریز واقع بود؛ مسجدی با دوازده ستون چوبی و سرستون حجمی زیبا، منقّش به نقوش گل ‏و بوته، پیچک، پرنده و ………………………………….

مسجد آقاسلیم

این مسجد در کوچۀ تبریز، ضلع غربی میدان عالی‌قاپو قرار داشت و دارای سرستون‌های چوبی حجمی بود که در حدود سال ۱۳۴۵ تخریب شد. به ………………………………..

مسجد سلیمان‌سلطان

این مسجد در بلوار شهریار امروزی کنار دروازۀ قدیمی روستاهای ازویش و آلقو و ارویش کوچک توتاخانه، در محلّۀ تازه‌کند واقع بود. در حدود سال ۱۳۵۱، مرحوم حاجی محمدعلی آن را تخریب کرده و در محلّ آن مسجدی نو ساخته است. نگارنده این مسجد را نیز که دوازده ستون چوبی و سرستون حجمی منقّش به نقوش گل‏ و بوته داشت دیده بود. دو عدد از ………………………..

مسجد شیخ

مسجد شیخ در خیابان بوعلی‌سینای امروزی، انتهای کوچۀ قم سابق و کناره جادّۀ قدیمی محال، جنب گرمابۀ حاجی فتح‌اللّه قرار داشت که قبل از سال۱۳۳۰ تخریب شده است. حاجی آقا یزدانی، روحانی روستای خانابره، اظهار می‏ کند که ستون ‏ها و  ………………………………..

مسجد صدیقی

در محلّۀ کردجلدی یا خیابان قدس امروزی، روبه‏ روی گرمابۀ حاجی فتح‌اللّه واقع بود و قبل از سال ۱۳۲۰ تخریب شده است.

قوشا مسجد

یعنی مساجد دوقلو که یکی در سمت راست و دیگری در سمت چپ جادّۀ قدیمی محال و روبه‏روی هم در فاصلۀ ۵۰ متری از دروازۀ محال و گاودول، بالاتر از ……………………………….

مسجد شیخی‌لر

این مسجد در خیابان بوعلی‌سینای امروزی و کوچۀ قم سابق، در مسیر جادّۀ قدیمی دروازۀ مراغه و بازار حلاجان یا مرکز شهر، به فاصلۀ ۱۰۰ متری در سمت جنوب مسجد مهرآباد واقع ……………………………………

مسجد حاجی میرغفور

این مسجد در ضلع شمال شرقی کاروانسرای ممقانی و چسبیده به کاروانسرا قرار داشت. در سال ۱۳۷۳، به هنگام تخریب کاروانسرا توسّط شهرداری وقت، این مسجد نیز از قهر شهردار در امان نماند

و …………………………

مسجد اولیاء

مسجد اولیاء در مسیر جادّۀ قدیمی حلّاج بازار تا میدان مهرآباد در محلّۀ اولیاء مسجد قرار داشت که قبل از سال ۱۳۳۰ ………………………………………..

مسجد کوچک بوداق

در کوچۀ بوداق، روبه ‏روی کوچۀ سیف‌العلما، نزدیک خانۀ سیف‌العلما و ………………….

سنگ‌های زیر ستون مسجد بوداق در بناب

مسجد حاجی رضا، در مسیر جادّۀ کاروان‏رو به داخل شهر و میدان عالی‌قاپو واقع بود. چند عدد از سنگ‌های زیر ستون‏ های چوبی این مسجد که حجّاری و به اشکال هندسی تراشیده شده بودند در سال ۱۳۸۴ به خانۀ سیف‌العلما  منتقل شد تا سندی از آن مسجد باقی بماند. امّا، از سرستون‌های مسجد اطّلاعی در دست نیست. این مسجد ………………………….

ادامه در کتاب دو جلدی نگاه نگاره ها ، ( به همراه  عکس های مرمتی و نقشه ی بناها )

مسجد کوچک روستای قره‌چبوق (بالا مسجد)

           واقع در ضلع جنوب غربی مسجد جامع امروزی روستا، در کنار جادّه. این مسجد را به دلیل شکستن دیوارهای آن در حوالی سال ۱۳۴۵ تخریب کرده‌اند و ستون‌ها و سرستون‌های آن را در ماه محرّم در اجاق آشپزخانۀ مسجد سوزانده‌اند، امّا .…………………………..

سرستون باقی‏مانده در لای دیوار آشپزخانۀ مسجد کوچک و حافظ و

مساجد حاجی یحیی، احد بیگ و سفید (آغ مسجد)

        مساجد سرستوندار چوبی در روستای قره‌چبوق نیز وجود داشتند که یکی در ضلع شرقی روستا به نام مسجد حاجی یحیی و ………………………….

مسجد جامع روستای آلقو

             این مسجد نیز سرستون‌های منقوش داشت. پس از آنکه مسجد در سال ۱۳۴۶ تخریب شد، این سرستون‌ها را به مسجد کوی حافظ بناب انتقال دادند‌ و ………………………………….

مسجد جامع اشرفی

این مسجد در روستای دیزج پروانه بناب واقع بود. نمای مسجد آجرکاری بسیار زیبایی داشت و داخل آن نیز تا ارتفاع ۱ متر از دیوار با آجرکاری راسته‏ وخفته کار شده بود. تعداد دَه عدد ستون چوبی در مسجد وجود داشت و بیشتر سرستون‌ها تغییر یافته بودند. در پی و سنگ ازارۀ دیوار

نمای جنوبی مسجد روستای دیزج پروانه، بناب

جنوبی مسجد، سنگ‏قبرهای شکسته و سالم منقوشی وجود داشتند که آیاتی از قرآن همراه با تاریخ سنگ‏قبر به خط نستعلیق و به زبان عربی در آنها حک شده بودند. بر این اساس، معلوم می‌شود که این روستا تاریخ و تمدّنی از گذشته داشته که آثار آن اکنون از بین رفته است.

نام این روستا نیز گویای این واقعیّت است: دیزه، همان دیژه و یا دژک و قلعه است و …………………….

ادامه در کتاب دو جلدی نگاه نگاره ها ، ( به همراه  عکس های مرمتی و نقشه ی بناها )

مسجد روشت بزرگ

این مسجد در مرکز روستا قرار داشت و، علیرغم تلاش دوستداران میراث فرهنگی، در سال ۱۳۸۹ تخریب شد.

مسجد جامع روستای خوشه‏مهر

این مسجد قبل از سال ۱۳۴۵ تخریب شده بود. روستای خوشه مهر در قدیم حصار و برج و بارو نیز داشته است که تا اوایل انقلاب …………………………..

مسجد بزرگ روستای خوشه مهر

این بناء در حدود سال۱۳۷۰تخریب شده است.

مسجد کوچک روستای خوشه مهر

این مسجد قبل از سال ۱۳۴۵ تخریب شده است.

مسجد درویش‌لَر

این مسجد با ستون‌های چوبی و سرستون‌های حجمی و منقوش در مرکز شهر واقع بود که در جریان احداث جادّۀ تبریز به ارومیه (خیابان داخل شهر امروزی) در سال ۱۳۲۴ تخریب شد و در محلّ آن میدان اصلی و مرکزی کنونی شهر بناب احداث گردید. جناب آقای حاجی حسین نظیری که نزدیک به نود و سه سال دارد می‌گوید: «من این مسجد و ……………………………………

 

دیدگاه ها